Адміністрація Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради


Що робити, коли ви дізналися про домашнє насильство

Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Прикро, що ми звикли сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами чи в нас у домі, у школі, на вулиці, ми можемо й повинні зупинити його.

Домашнє насильство – це не персональні труднощі окремої особи чи сім’ї. Це масштабне та ганебне соціальне явище, яке, насамперед, є порушенням прав людини. І не можна залишати осіб, які зіткнулися з насильством, наодинці з їхньою проблемою.

Навіть одна небайдужа та активна людина може надати реальну та істотну допомогу, якщо буде знати, що таке домашнє насильство, як його розпізнати та як йому правильно протидіяти.

Багато людей вважають, що домашнє насильство – це лише про завдані побої. Насправді ж домашнє насильство включає десятки форм насильницької поведінки. Але у всіх цих різновидів є спільні ознаки: відсутність поваги до іншої особи, прагнення влади та контролю над ним або нею, керування його або її діями.

Згідно із Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» виділяють чотири види насильства: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне.

Домашнє насильство – дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Якщо раніше домашнім насильством вважались інциденти у подружжі, то тепер розширюється коло осіб. До нього тепер відносять колишнього чоловіка/дружину, громадянські шлюби (спільне проживання без реєстрації). Розширене коло осіб, яких визнають кривдниками: прийомні батьки, особи, які спільно проживають чи проживали в одній родині, рідні брати, сестри, опікуни й інші родичі – дядько, тітка, племінниці, двоюрідні брати, сестри, двоюрідні дідусі та бабусі.

Фізичне насильство – умисне нанесення одним членом сім’ї іншому тілесних ушкоджень (коли кривдник штовхає, душить, б’є, залишає синці, завдає болю будь-яким способом тощо), а також ненадання допомоги і залишення в небезпеці.

Економічне насильство - умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Психологічне насильство, відповідно до закону, – це словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

Дуже часто про психологічне насильство кажуть, що «це просто сварка», «це просто ревнощі» і «це нормально», але це ненормально. Те, що принижує честь та гідність особи, це і є насильство.

Сексуальне насильство – протиправне посягання одного члена сім’ї на статеву недоторканість іншого, а також дії сексуального характеру по відношенню до дитини, яка є членом цієї родини. До даної форми насильства також відноситься примус до сексу без згоди партнера, адже навіть у шлюбі є повне право у будь-який час відмовитися від виконання так званих «подружніх обов’язків».

Доводити такі види насильства можна через свідків (сусідів, родичів) і викликаючи поліцію

За кожен з видів насильства передбачена різна відповідальність.

Якщо цей кривдник живе поруч, хто тут допоможе?

Закон передбачає можливість відокремити кривдника від жертви. Для цього є: терміновий заборонний припис і обмежувальний припис. Заборонний припис виноситься Національною поліцією як реакція на факт домашнього насильства, виноситься терміново, діє до 10 днів, але його можна продовжити через суд до півроку. Обмежувальний припис діє від 1 до 6 місяців, і його видає лише суд. Кривднику забороняють перебувати в місці спільного проживання, навіть якщо це його помешкання, обмежують спілкування із постраждалим, забороняють наближатися на певну відстань до роботи, місця проживання».

Чи може дитина  поскаржитися на насильство?

Так, цілком. Діти вважаються жертвою насильства й у тому разі, якщо були присутні при таких сценах вдома. До того ж, вчителі, медсестри, лікарі повинні  повідомляти в поліцію про підозри, що відносно дитини вчиняється насильство.

Дитина може звернутися до поліції із скаргами – і тоді з’ясовувати, чи є вона постраждалою, мають психологи. Якщо дитина маленька, то з нею має працювати психолог і визначати, чи дійсно до неї застосовується насильство.

Якщо вам стало відомо про факти, пов’язані з насильством в сім'ї, з метою оперативного реагування та надання допомоги особам, які постраждали від насильства в сім'ї, зателефонуйте за номерами:

Поліція 102

Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги  056 785 73 60

Телефон «Довіри» 056 767 18 41

Регіональний центр з надання вторинної правової допомоги 0-800-213-103

 Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації  0-800-500-335 (зі стаціонарного),  116 123 (з мобільного)

Національна дитяча «гаряча лінія» 0-800-500-225 (зі стаціонарного) або 116 111 (з мобільного)

Амур – Нижньодніпровське відділення поліції   0562 238 057

Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Амур – Нижньодніпровського  району 073 207 10 99

Сектор у справах сім’ї, молоді та спорту
районної у місті ради


Новини

Comments are closed.